logotyp

Okoun říční (Perca fluviatilis)

Okoun říční (Perca fluviatilis)

Okoun říční (Perca fluviatilis)

Poznávací znaky: tělo je vysoké, z boků stlačené, pokryté hřebenitými (ktenoidními) šupinami. Stupeň vyklenutosti hřbetu je rozdílný podle lokalit. Na hřbetě jsou za sebou dvě ploutve. Prsní ploutve jsou sblížené jsou posunuty dopředu až téměř pod prsní ploutve. Šupiny s kanálky postranní čáry nepřecházejí na ocasní ploutev. Tělo je převážně žlutozelené až šedé, hřbet zelenočerný, boky jsou žlutavé až žlutohnědé s mosazným leskem, břicho bývá žlutavé nebo bělavé. Na bocích těla 5-9 hnědých až hnědočerných příčných pruhů, nesestupujících hluboko na boky. Pruhy jsou vždy zřetelné, někdy jsou jen naznačené; pokud jsou vytvořeny mohou mít různou délku a někdy jsou pospojovány do skvrn připomínajících písmena ,,V“ či ,,Y“. Přední hřbetní ploutev je šedá až hnědošedá, s výraznou černou skvrnou mezi posledními 2-3 ostny(tato skvrna je vždy vytvořena, i když pruhování na bocích je nezřetelné). Druhá hřbetní ploutev je žlutozelená, průhledná. Prsní ploutve jsou nažloutlé, břišní a řitní červené, ocasní červená, zejména při okraji spodního laloku. Oči mají oranžovou duhovku.

Výskyt a stanoviště: obývá tekoucí i stojaté vody, říční ramena a tůně, rybníky a přehradní nádrže. S oblibou vyhledává místa zarostlá rostlinstvem.

Bionomie: okoun je stanovištní ryba, která se pohybuje většinou jen na malé vzdálenosti. Okouni tvoří hejna, která se za soumraku rozpadají a za svítání opět formují. Aktivita okouna má obvykle dva vrcholy, jeden za svítání a druhý za soumraku. Častý způsob pohybu okouna spočívá v prudkém střelovitém vyrážení kupředu, pak se náhle zastaví a znovu se dá do pohybu. Plůdek se živí drobným planktonem, později loví larvy hmyzu či plůdek různých druhů ryb. Vzrostlí okouni se živí hlavně rybami, běžný je i kanibalismus. Pohlavně dospívá ve stáří 1-4 let, mlíčáci v průměru dospívají o rok dříve. Tření probíhá v našich podmínkách od dubna do konce května. Jikernačka klade jikry v pentlicovitých pásech dlouhých až dva metry na kameny, ponořené větve, kořeny nebo vodní rostliny. Tření probíhá podle lokalit ve vodě s teplotou 5-19 °C.

Velikost a věk: dosahuje délky až 60 cm a hmotnosti až 4 kg. Nejvyšší zjištěné stáří bylo 22 let.

Význam a ochrana: je rozšířen takřka po celém území ve vhodných biotopech. Okoun patří mezi naše nejhojnější druhy ryb. Z rybníkářského hlediska druh spíš škodlivý, který se ve vhodných podmínkách dokáže velmi rychle namnožit a škodí hlavně v plůdkových rybnících tím, že konkuruje potravě ušlechtilých ryb a také požírá plůdek kapra a jiných cenných druhů ryb.Maso okouna patří mezi lahůdky, a u rybářů je oblíben, i když se z něj špatně odstraňují šupiny.

Zpět na hlavní výpis

Rybářství Kardašova Řečice

Adresa: Nádražní 574,

378 21 Kardašova Řečice

Telefon a fax: +420 384 383 057

E-mail: info@e-ryby.cz
 /registrace-uzivatele
Základní informace CZ
Basic information EN
Podstawowe informacje PL
Základné informácie SK
Informazioni di base IT
Основная информация RU
Información básica ES
rundlegende Informationen DE
Les informations de base FR
Home Rybářství Kardošova Řečice
DE | PL | CZ
+420 384 383 057
info@e-ryby.cz

Created by © 2011 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign