Lín obecný (Tinca tinca)
Poznávací znaky: lín je zavalitá kaprovitá ryba s krátkým vyšším tělem, přiměřenou hlavou, malýma očima, spodními vysunovatelnými ústy se dvěma malými vousky na horním rtu. Šupiny jsou velmi drobné, hluboko uložené v kůži a překryté silnou sliznatou až rosolovitou vrstvou (tělo je na pohmat nápadně hladké a kluzké). Všechny ploutve jsou zaoblené, nerozvětvené, první paprsky jsou ohebné. Ocasní ploutev je jen slabě vykrojena. U pohlavně dospělých mlíčáků ve srovnání s jikernačkami jsou prsní a břišní ploutve více zmohutnělé – břišní ploutve u mlíčáků přesahují řitní otvor. Břicho před řitním otvorem je zaoblené, z boků nezploštělé. Převažující barvou je temně zelená, hřbet je tmavší, boky zelenohnědé až zelenošedé se žlutavým až zlatavým leskem. Břišní strana je nápadně světlejší. Ploutve jsou tmavé, šedočerné až hnědozelené. Jedinci z hlubokých zarostlých tůní bývají velmi tmaví, líni z prosvětlených lokalit naopak světle nazlátlí.
Výskyt a stanoviště: je rozšířen po celém našem území, hojnější je v nížinných úsecích větších toků. Vyhledává stojaté a mírně tekoucí vody zejména v nížinných oblastech. Vyskytuje se ve starých ramenech řek, bahnitých tůních a zátokách zarostlých vodní vegetací. Je rozšířen i ve většině údolních nádrží, často je chován v rybnících jako jedna z nejdůležitějších vedlejších ryb. V místech výskytu s oblibou vyhledává mělčí, více vyhřáté pobřežní úseky a zálivy s bahnitým dnem, zarostlé rákosem, stolístkem, růžkatcem a dalšími vodními rostlinami. Žije většinou samotářským životem, do hejn se shromažďuje s klesající teplotou vody, obvykle počátkem listopadu. Zimuje v nejhlubších místech v hejnech těsně nade dnem, nebo i zahrabán v bahně. Do přechodné netečnosti podobné zimnímu klidu upadá i při silném oteplení vody v létě.
Bionomie: lín je stálá stanovištní ryba dna. Dobře snáší nedostatek ve vodě rozpuštěného kyslíku, je odolný i na kyselé rašelinné vody. Živí se zvířenou dna, hlavně larvami hmyzu, máloštětinatci, korýši a měkkýši; z planktonu převažují perloočky a buchanky. Je to typický fytofilní druh, vytírající se na vodní rostliny či na zbytky zaplavených břehových porostů. Tře se od konce května do počátku srpna, začátek tření je podmíněn teplotou vody alespoň 18 °C. Pohlavní dospělosti dosahuje ve 3.-4. roce života. V předvýtěrovém období ztrácejí líni plachost. Před vlastním třením se shromažďují líni do hejn a z nich se oddělují skupinky 2-3 ryb, které se vytírají.
Velikost a věk: dorůstá délky i přes 60 cm a dosahuje hmotnosti až 6 kg. Nejstarší známý lín se dožil 19 let.
Význam a ochrana: lín je důležitý doplňkový druh v rybničním hospodářství, kde je společně s kaprem chován již od počátku 18. století, Významné místo zaujímá i ve sportovním rybolovu. Lín má velmi chutné, tučné, bíle zbarvené maso, ceněné více v zahraničí než u nás. Je tudíž výhodným exportním artiklem zejména do Německa, Itálie a Rakouska. Kromě přirozených výtěrů je již propracován umělý výtěr, pozornost je věnována i plemenitbě. Pokusně bylo zjištěno, že se lín může křížit s cejnem, kaprem, tolstolobikem bílým a tolstolobcem pestrým. Podmínkou přežívajícího potomstva je, aby otcem byl lín.
RYCHLÝ KONTAKT |
---|
Rybářství Kardašova Řečice |
Adresa: Nádražní 574, 378 21 Kardašova Řečice Telefon a fax: +420 384 383 057 E-mail: info@e-ryby.cz |
Certifikát BISNODE |
AKTUALITY |
---|
Rybářské potřeby U kapříka |